wtorek, 3 września 2013

Magiczna moc cytrynyNie każdy lubi jej kwaśny smak ale też nie każdy wie, jak wiele posiada witamin , oraz jak bardzo potrafi wzbogacić smak niejednej potrawy. To wyjątkowy owoc, który pięknie pachnie i wkupił się już w łaski wielu osób.

Jedyną, pożądaną częścią cytryny, jest jej kwaśny sok. Jak wiadomo, nie każda cytryna tak łatwo daje się "rozpracować". Najprostszym sposobem na uzyskanie soku jest pewien niemalże kosmetyczny zabieg.
Ugniatanie, masowanie, turlanie po twardym podłożu.. tyle wystarczy, teraz można już ją przekroić , i zbierać do naczynia cenne krople cytrynowego soku. To dzięki nim powstanie lemoniada, która zaspokoi pragnienie w gorący dzień. To one wzbogacą smak świeżo przygotowanej ryby z nadmorskiej przystani. 

A herbata ? czymże byłby jej smak bez plastra dojrzałej cytryny? 

Kiedy dodamy odrobinę miodu, posłuży nam jako doskonały suplement diety i uodporni na zimowe przeziębienia.

Cytryną, można aromatyzować wiele potraw, ale ma ona także inne zastosowania w kuchni. Wiele osób używa jej soku do dezynfekcji desek do krojenia. Wielbiciele naturalnych środków, którzy odrzucają chemiczne płyny do sprzątania, myją sokiem z cytryny zlewy - dodają do niego jedynie odrobinę sody. Bardzo popularnym wykorzystaniem tego owocu jest też usuwanie przykrych zapachów z lodówek - wystarczy przekroić cytrynę na pół, położyć na talerzyku i umieścić we wnętrzu lodówki. Są także tacy, którzy zawsze trzymają ćwiartkę cytryny w zmywarce.


 JAk widać, cytryna ma ogrom zastosowań , nie tylko zupełnie kulinarnych. Dlatego właśnie zawsze warto mieć ją pod ręką i zamiast połykać żółte tabletki z witaminą C, lepiej raczyć się każdego ranka szklanką wody mineralnej z cytrynowym sokiem. NA ZDROWIE!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz